Sztuka

Sztuka w Internecie, jak zwiedzać muzea i galerie online

Większość z nas lubi podróżować, zwiedzać nowe miejsca, poznawać nowych ludzi, podziwiać architekturę i sztukę. Podpowiem Wam, jak w Internecie, wirtualnie zwiedzać najbardziej znane muzea lub zmienić swoje selfie w dzieło sztuki. Muzea są zamknięte z powodu pandemii, ale można je zwiedzać w Internecie. Możemy odbywać wirtualne wycieczki, odwiedzać wystawy, oglądać dzieła sztuki z cyfrowych kolekcji.

Luwr

ZWIEDZAJ WIRTUALNIE

Wirtualne zwiedzanie największych i najbardziej znanych muzeów i galerii umożliwia aplikacja Google Arts & Culture (www.artsandculture.google.com). Dzięki niej możemy odwiedzić takie słynne instytucje sztuki, jak np. MoMA i The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Galeria Uffizi we Florencji, The J. Getty Museum w Los Angeles, The British Museum w Londynie, Miejskie Muzeum w Bombaju, Muzeum Izraela w Jerozolimie czy Ermitaż w Sankt Petersburgu. Aplikacja działa w ramach Google Street View. Dzięki technologii 3D i panoramicznym zdjęciom możemy poruszać się po wnętrzach danej galerii czy muzeum za pomocą myszki, jakbyśmy byli tam fizycznie. Możemy sami decydować, dokąd iść, które obrazy czy rzeźby zobaczyć. Dodatkowo pod spodem wyświetlają się zdjęcia najcenniejszych dzieł w danym miejscu. Możemy też odbyć wirtualny spacer po zakamarkach katedry św. Pawła w Londynie, Teatru Bolszoj w Moskwie czy Sagrada Familia w Barcelonie.

Sagrada Familia

Największe muzea i galerie na swoich stronach mają też własne ścieżki wirtualnego zwiedzania. National Gallery w Londynie www.nationalgallery.org.uk) przygotował dwie trasy zwiedzania: pierwsza prowadzi przez 18 sal National Gallery, druga przez skrzydło Sainsbury z największymi dziełami sztuki renesansowej. Najnowsza opcja to zwiedzanie galerii w goglach VR – do wirtualnej rzeczywistości. Tu już niepotrzebna nam myszka, wystarczy poruszyć głową.

Paryski Luwr oferuje na swojej stronie ( www.louvre.fr/en) trzy wycieczki online: pierwsza prowadzi przez pokaźną kolekcję sztuki starożytnego Egiptu, druga umożliwia obejrzenie niedawno odnowionej barokowej Galerii Apollina, a trzecia opowiada historię Luwru, który pierwotnie pełnił funkcję twierdzy.

Możemy wirtualnie zwiedzać całe miasta. Dzięki WebMuseum możemy np. odbyć wycieczkę po Paryżu. Jest to znakomicie opracowany przewodnik po Paryżu umożliwiający wirtualną eskapadę po tym pięknym mieście.

OGLĄDAJ W POWIĘKSZENIU

Google Arts&Culture oferuje nam bardzo dużo narzędzi pozwalających poznać dzieła światowej sztuki, ich technikę i historię. Możemy je przeglądać w aplikacji według nazwisk autorów, czasu powstania od starożytności do współczesności, ale także nurtów w sztuce, jak np. fowizm, surrealizm, konstruktywizm, popart, a także techniki: akwarela, ołówek, glina, skóra, żywica, stal, nylon, stiuk, fajans itp. czy wręcz kolorów! Wybieramy z palety daną barwę i wyświetlają się nam obrazy utrzymane w tej tonacji. Dzięki funkcji Art Camera możemy też oglądać prace w najwyższej rozdzielczości, czyli powiększać do tego momentu, aż widzimy najdrobniejsze pociągnięcia pędzla, spękania farby czy porowatość płótna. W bazie jest prawie 8 tys. dzieł, m.in. Rembrandta, Jana van Eycka, Claude’a Moneta, Gustawa Klimta, Georgii O’Keeffe itd.

ZMIENIAJ ZDJĘCIA W DZIEŁA SZTUKI

Inną możliwością Google Arts & Culture, która jeszcze nie jest dostępna w Polsce, ale ma się to wkrótce zmienić, jest aplikacja porównująca nasze selfie do malarskich dzieł z całego świata i wyszukująca te najbardziej podobne do nas portrety. Możemy za to skorzystać np. z aplikacji Prisma, która wykorzystując różne filtry, pozwala stylizować nasze zdjęcia na obrazy dawnych i współczesnych mistrzów.

Życzę Wam ciekawych i inspirujących wirtualnych podróży

Wasz wychowawca Włodzimierz Michalczyk

Skip to content