Sztuka

Sztuka w sieci cz. II

Niezwykłym miejscem prezentacji światowej sztuki nowoczesnej jest londyńska galeria Tate Modern. Muzeum mieści się na południowym brzegu Tamizy w Southwark, w bezpośrednim sąsiedztwie Globe Theatre i Millenium Bridge. Budynek galerii stanowił niegdyś główną halę elektrowni Bankside Power Station która została wybudowana w dwóch etapach w latach 1947-1963. Znaczna część elektrowni została wyłączona z użytku w 1981.

Jako muzeum budynek otwarto po przebudowie 12 maja 2000. Od początku istnienia, Tate Modern jest uważane za jedno z najciekawszych muzeów na świecie prezentujących sztukę nowoczesną.

Londyn_most

Tate Modern

Jedną z najważniejszych wystaw sztuki nowoczesnej tego roku na świecie jest retrospektywna wystawa prac Andyego Warhola. Warhol to jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów na świecie, twórca pop-artu, którego prace-kolorowe powtarzalne serigrafie przedstawiające zarówno Marilyn Monroe i Elvisa Presleya, jak i butelki coca-coli i puszki zupy Campbell – zawładnęły popkulturą, trafiły nie tylko na plakaty i T-shirty, ale przede wszystkim do wyobraźni ludzi na całym świecie.

Elvis Presley i Marilyn Monroe

Wystawę możemy obejrzeć na stronie www.tate.org.uk. Możemy przejść przez każdą z dwunastu sal ekspozycji. Możemy bliżej poznać samego artystę, który był dzieckiem imigrantów ze Słowacji. Poznać jego artystyczne początki w Nowym Jorku, eksplozję pop-artu, pracę w eksperymentalnym studiu The Factory, zaangażowanie na scenie muzyki alternatywnej i jego multimedialne performance. Na stronie Tate można znaleźć różne ciekawe dodatki do wystawy w postaci artykułów czy poradnika, jak tworzyć wydruki w stylu Warhola.

beatles

The Beatles  

Teraz muzea i galerie możemy oglądać tylko w sieci. Kiedy będziemy mogli podróżować zachęcam Was do odwiedzenia Londynu i wybrania się na prawy brzeg Tamizy mostem Millennium Bridge, aby zobaczyć charakterystyczne architektonicznie budynki Tate Modern oraz zwiedzić w tym muzeum niezwykle bogate zbiory sztuki współczesnej.

Pozdrawiam Was serdecznie

wychowawca Włodzimierz Michalczyk   

Skip to content